Kravmaga

kravmagaKRAV MAGA—

(“yakın dövüş”), İsrail askeri güçleri tarafından kullanılan yakın dövüş tekniğidir.Krav Maga İbranice’deki temas anlamına gelen maga kelimesiyle “kavga” veya “dövüş” anlamına gelen krav kelimesinden oluşmuştur ve diğer dillere genellikle yakın dövüş olarak tercüme edilir.Krav Maga İsrail güvenlik güçleri tarafından belirli değişikliklerle kullanılmaktadır. Kişisel savunma ( self-defense ) için daha basitleştirilip askeriyede kullanılan öldürme teknikleri çıkarılmış bir versiyonu sivil hayatta açılan kurslarla öğretilmektedir. İngilizce konuşulan ülkelerde kısaca Krav şeklinde adlandırılmaktadır.
Etimoloji

İsrail’de Krav Maga adını alacak sistemin başlangıcı 1930’larda Macaristan ve Çekoslovakya’da Imi Lichtenfeld tarafından yahudi topluluğunu yahudi karşıtı gruplardan korumak için geliştirilmiş ve kurallarının tam olarak belirlenip ilk öğretildiği yer Bratsıvala olmuştur.

1910 yılında Budapeşte’de doğan Lichtenfeld, o yıllarda güreş ve boksla uğraştı ve jimnastik yaptı. Gençliğinde boks ve güreş şampiyonu olan Lichtenfeld savaşlar ve ilticalarla geçen hayatı boyunca da tekniklerini geliştirmek için bol bol fırsat buldu.

1948 yılında İsrail devletinin kurulmasının ardından İsrail ordusunda yüz yüze savunma konusunda eğitmenlik yapan Lichtenfeld, 1960’ların başında emekliye ayrılmış ve açtığı jimnastik salonunda tekniklerini sivil hayata uyarlayarak Krav Maga adını verdiği tekniğini öğretmeye başlamıştır. Imi’nin ilk Krav Maga okulları Tel Aviv’de ve Netanya’da açılmış. Böylece Krav Maga günlük hayatta, sokakta kendini korumak isteyen insanlar için öğrenilmesi mümkün, pratik bir yöntem haline geldi. Imi ve öğrencileri, Krav Maga’yı bütünlük taşıyan bir sistem haline soktular. Imi’nin ölümüne dek asistanlığını yapan Eyal Yanilov, sistemdeki açıkları saptayıp giderme işini üstlendi. Krav Maga, kısa sürede tanındı ve saygın bir dövüş sanatı olarak kabul gördü.

İsrail’de büyük ilgi gören bu ‘sivil teknik’ler İsrail’deki bazı devlet okullarında ders olarak okutuluyor. Krav Maga’nın İsrail ve ABD dışında Fransa, Finlandiya, İskandinavya, İngiltere ve Brezilya’da da uygulayıcıları var.Türkiyede ise; WorldKravmaga Association Türkiye Temsilciliği adı altında uygulamaktadır.

Teknik ve eğitim

Krav Maga’da kesin kurallar bulunmamaktadır. Krav Maga bir spor olmadığından herhangi bir müsabakaya dayalı karşılaşması da bulunmamaktadır. Tüm teknikler gerçek hayat koşullarında maksimum etkinlikte işlemesi için geliştirilmiştir. Krav Maga’da ataklar ve savunmalar rakipte mümkün olabilecek en büyük acıyı oluşturmak amacıyla tasarlanmışlardır. Kafa atmalar, vuruşlar ve diğer şiddetli teknikler üzerinde durulmuştur.

Bir dövüş sanatından ziyade dövüş tekniği olan Krav Maga’nın prensipleri aşağıdaki gibidir:

*öncelikle herhangi bir yaralanmadan kendini korumak

*savunma durumundan olabildiğince çabuk şekilde saldırıya geçmek

*doğal reflekslere güven; ancak bir kısmının pratik yaparak geliştirilmesi gerekir.

*bulunabilen herhangi bir zayıf noktaya vurmak.Tüm etkinlikle (tüm güçle değil)

*çevredeki herhangi bir obje yararlıysa,kullanmaktan çekinmemek.

*Saniyeden daha kısa zaman dilimlerinde yapılan kombine teknikler uygulamak

( RETZEV ) ibranca “devamli devinim” anlamina gelmekte olup krav maganin dusturlarindan biridir.Devamli devinimden kasit, defansif pozisyondan bir an once cikip gittikce daha agresifleşen ve sıklaşan bir şekilde tum tehditler bertaraf edilene kadar devamli suretle ve hic ara vermeden hareketlerinize devam etmektir.

Bir öğrencinin seviyesini belirlemek için iki sistem vardır. Birincisi Judo benzeri kuşak sistemidir: Sarı, Portakal, Yeşil, Mavi, Kahverengi ve Siyah kuşaktan oluşur.

Sarıdan Kahverengi kuşağa kadar: Self Defans (kendini savunma) 1-5 arası Siyah Kuşak: İleri ordu seviyesi uygulamaları 6-10 arası Siyah Kuşak: Krav Maga stiline katkılarından dolayı verilen ünvanlar.

Bir başka sistem seviyelerdir. Bunlar uygulayıcı (practitioner), mezun(graduate) ve uzman (expert) olarak belirlenmiştir. Bu üç seviye kendi içinde 5 yan seviyeye ayrılmıştır. Son derece olan “ustalık” (Master) seviyesinde bu 3 tür. (İskandinav ülkelerinde bu sistem kullanılır) İlk 8 12 hafta sonunda öğrenciler sarı kuşakları için ilk uygulayıcı seviyeye gelmelidirler.

Uygulayıcı 1 ve 2 Sarı kuşağa

Uygulayıcı 3 ve 4 Beyaz kuşağa

Uygulayıcı 5 ve Mezun 1 Yeşil Kuşağa

Mezun 2 ve 3 Mavi kuşağa

Mezun 4 ve 5 Kahverengi Kuşağa

Uzman 1 ve 3 Siyah 1. ve 3 kuşağa

Uzman 4 ve 5 Siyah 4 .ve 5. kuşağa EŞ DEĞERDİR

Ustalık seviyeleri ise 1 den 3 e kadardır.