Hapkido Tarihi

Hapkido’yu bugünkü haline getirmekte Üç isim öne çıkar. Bunlar Young Sul Choi ,

Han Jae Ji ve Don Oh Choi ‘dir.

Young Sul Choi 1904’te Kore’de Yong dong köyünde doğdu. Bu yıllarda kore japon işgali altındaydı ve bu işgal sırasında ailesini kaybetti. Henüz 8 yaşındayken japon şeker tüccarı Morimoto onu evlatlık alarak Japonya’ya götürdü. Choi bu duruma hiç razı olmadı ve sürekli karşı koydu. Japonya’ya geldikten kısa süre sonra Morimoto artık dayanamadı ve onu Moji köyünde kendi haline bıraktı. Choi kendi başına Osaka’ya gitti ve bir süre dilencilikle geçindi. Burada polis onu bir budist tapınağında Kintaro Wadanabi adlı bir keşişe emanet etti. 2 yıl onun yanında kaldı. Japonyadaki hayat onun için hiç kolay değildi. Japoncası iyi olmadığından okulda problem yaşıyordu ve diğer çocuklar da onunla yabancı olduğu için dalga geçiyorlardı. Kintaro Wadanabi Choi’yu arkadaşı , Sokaku Takeda (1859-1943) nın yanına gönderdi. 11. yüzyılda Yoşimitsu Minamoto tarafından kurulmuş olan bu okula başlangıçta sadece Takeda ailesinin en yüksek dereceli Samurai’ları alınıyordu. Takeda kuralı bozdu ve ilk defa bir yabancı öğrenci aldı. Choi bundan sonraki 30 yılı Takeda’nın evinde geçirdi. Bu sürede Yoşida Asao takma adını kullandı. Toplam 3808 teknik öğrenen tek öğrenci oldu. Takeda’nın bir diğer ünlü öğrencisi de Aikido’nun kurucusu Morihei Ueshiba’dır. Japonyanın 2. dünya savaşını kaybedeceği belli olunca Takeda yemek yemeyi reddederek intihar etti. Ölmeden önce Choi’ya koreye geri dönmesini emretti. Dönüş yolunda bütün parası ve sertifikaları çalındı. Bir süre ülkesi kore’de pirinç kurabiyeleri satarak geçindi. Bir yandanda bir fabrikada kuyudan pompayla su çıkarma işinde çalışıyordu. 21 şubat 1948’de ödeme kuyruğunda başkaları onun hakkını almaya çalışınca kendini müdafaa etmek zorunda kaldı. Fabrikanın sahibinin oğlu ve müdürü 1. dan judocu Bok-sup Suh kavgayı görünce Choi’nin çok etkili bir sanatta usta olduğunu anladı ve onu hocası olmaya ikna etti. Usta Choi’nun ilk öğrencisinin Judo temelli olması hapkidonun gelişiminde önemli rol oynadı. Bütün tutuşlara ve judo fırlatmalarına karşı olan tekniklerin temeli buna dayanır. Sanatın adı başlangıçta Yawara idi adını birkaç kere değiştirdi, Yu Sul (yumuşak sanat) Yu Kwon Sul (yumuşak el sanatı) Hapki Yu Kwon Sul (evrensel enerjiyle birlik içindeki yumuşak el sanatı) 12 şubat 1951 de Choi ve Suh beraberce kore yu kwon sul hapki dojang adlı okulu açtılar. 1963’te Usta Choi bütün kore savaş sanatlarını çatısı altında toplayan kore KiDo birliğinin ilk başkanı oldu. 1982’de amerika birleşik devletlerine gidip oradaki hapkidocuları birleştirmeye çalıştı ancak arzusunu gerçekleştiremeden 1986’da 82 yaşında öldü.

Han Jae Ji

1936’da doğdu ve 13 yaşında Choi’nin öğrencisi oldu. 7 yıl sonra Taocu Lee adlı hocayla çalışmaya başladı ve ondan tae kyon tekmeleri yanı sıra Jang-bong Dan-bong ve meditasyon teknikleri öğrendi. Büyükanne diye hitab ettiği bir rahibeden de ruhsal bilgiler edindi. 1958’de kendi okulunu açtığında Yu Kwan sul’de 3. dan sahibiydi. Öğrendiklerini birleştirerek kendi stilini geliştirdi. Bu yeni tarz’a Hapkido dedi ve hocası Choi’ya ithaf etti. O zamana kadar yumruklara karşı teknikler vuruştan sonra kolların düz kaldığı varsayılarak gelişmişti. Dojang’ının yanında bir boks okulu vardı ki kolları vuruştan hemen sonra geri çekmeyi öğretiyordu. O da bu tür vuruşlara karşı bazı savunma teknikleri geliştirdi. Korenin yeraltı dünyasında bıçak çok kullanılan bir silahtı. Bu da bıçağa karşı savunma teknikleri geliştirmesine sebep oldu. Tang soo do, Kong soo do, kwon bop ve taekwondo’ya karşı direnebilmek için de tekme savunma teknikleri geliştirdi. Kore’de kendo oldukça yaygın olduğu için kılıça karşı da dan bong (Kısa Sopa) teknikleri geliştirildi.

1961’de General Çung Hee Park hükümeti devirip iktidara geldi, 1962’de askerleri ve devlet başkanının korumalarını eğitmeye başladı ve başkanın koruması oldu.

1963’te Kido Birliğine üye oldu. Ancak bazı fikir ayrılıkları üzerine ayrılıp 1965’te Kore hapkido birliği’ni kurdu. ABD ile Kore arasındaki bir değişim programı üzerine 1969’da Amerika’ya gitti. Başkan Nixon’un korumalarını, FBI ajanlarını ve çeşitli özel görev ajanlarını eğitti. Bu sırada Bruce Lee ile tanıştı. Bruce lee ondan etkilenip koçu olmasını istedi.1972 ile 74 arasında pek çok filmde oynadı. Bruce Lee ile “Game of Death”, Angela Mao Ying ve Jackie Chan filmleriyle tanınan Sammo Hung ile “Hapkido” daha sonra “Lady kung fu” olarak isimlendirildi. Jackie Chan ile “The Dragon Tamers” da aksiyon yönetmenliğini yaptı.

1963’te kurduğu Kore Hapkido birliği’ni 1980’de ismini kore hapkido federasyonu (KHF) olarak değiştirdi. Kore başkanı Park 1979’da bir suikaste kurban gidince suikastçi kore gizli haber alma teşkilatının başkanı çae kyu kim, Ji ustanın öğrencisi ve arkadaşı olduğu için Ji usta suikaste karışmış olmakla suçlanarak 1 sene hapis yattı. Hapisteyken savaş sanatlarının daha çok ruhsal tarafıyla ilgilenen Sin Moo Hapkido’yu geliştirdi. 1981’de Hong Kong’da “tower of Death” gibi bazı filmlerde oynadı. 1984’te Amerika’ya göç edip San Francisco yakınlarında Sin Moo Hapkido okulunu açtı.

Bu okulun iki öğrencisi Bong Su Han ve Kwang Sık Myung iki yıl arayla iki ayrı uluslar arası federasyon kurdular.

1984 yılında Amerika’da kurulan bu federasyonlardan biri WHF (Dünya hapkido Federasyonu) kurucusu Bong Su Han, diğeri ise 1986 yılında yine Amerika’da kurulan IHF’ dir. (uluslararası hapkido federasyonu) bu Federasyonun kurucusu ise Kwang Sık Myung dur.

Yong Sul Choi ve Han Jae Ji’den sonra bir çok hapkidocu Dünyanın dört bir yanına yayılarak çeşitli birlik ve federasyonlar kurup Hapkido çalışmaya başladı. Bu akım özellikle Taekwondo’nun olimpik olmasından sonra daha da hızlandı, Dünyanın bir çok ülkesindeki İleri düzeyde eğitmen ve idareci olan Korelilerin yüzde sekseni bir Hapkido federasyonundan yüksek dan alarak Taekwondo’yla birlikte Hapkido çalıştırmaya başladılar.

Amerika ile beraber Kore’de de birçok Hapkido federasyonu kuruldu.

CHOİ DON-OH

Dünyada büyük küçük Yüzlerce federasyon oluşunca Güney Kore Devlet Başkanı Hyun Kore’nin en büyük Üniversitelerinden Chuncheon Üniversitesi Judo, Taekwondo ve Hapkido Ana Bilim dalı başkanı ve Kore Genel kurmayı ve Polis Teşkilatı Eğitim danışmanı Prof Don Oh Choi’ye özel bir görev ve yetki verir. Choi başkanlığında bir heyet önce Kore Hapkido Martial Arts Federation’u (KHMAF) Ardından da World Hapkido Martial Arts Federation’ (WHMAF) u kurar. Bu aynı zamanda birleşim için bir adres gösterimidir. WTF Dünya Taekwondo federasyonu Merkez Hakem Komitesi Başkanlığını ve Dünya Taekwondo Merkezi Kukkiwon’un As Başkanlığını yürüten Choi Don Oh Çoğu Taekwondo Milli Takımında görevli eski ve yeni bir çok Taekwondocuya Hapkido’nun belli bir kalıp ve sisteme oturması için görev verir.

Bu yeni heyet kısa sürede çalışmasını tamamlar ve ortaya mükemmel bir sistem koyar. Bu sistem oluşturulurken Dünya’nın diğer ülkelerindeki savunma sanatları incelenir. İyi, olumlu teknikler ve kurallar alınır, insan anatomisine uygun olmayan teknikler ve insanları aşağılayıcı ve rencide edici kurallar kaldırılır. Bunların yerine Modern çağın gereksinimleri göz önünde bulundurularak yeni kurallar konulup teknikler yeniden şekillendirilir ve yeniden adlandırılır. Bu yeni yapılanmada Choi Hoca eski Kore kültür ve geleneklerini hatta kullanılan dili ön plana çıkarıp yeni kullanılan dille bir sentez oluşturur. Öğrencilerine verdiği öğütte “Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez” der.

Choi Hoca’ya verilen görev çok büyüktür, bunu bir çok Koreli fark eder ve yeni oluşumda yer almaya çalışır.

Kısa sürede Kore’nin ilk kurulan KHF Kore Hapkido Federasyonunun Üyelerinin Yüzde Doksan sekizi Choi hocanın federasyonuna geçer. Bir taraftan KHF kapatılırken diğer taraftan yeni kurulan WHMAF Word Hapkido Martial Arts Federation Birinciliğe yerleşir. 2008 yılında Kore Milli Olimpiyat Komitesi Hapkidoyu tanır ve Don Oh Choi’nin  federasyonunu tek federasyon olarak kabul eder, Taehan (Kore)Hapkido Martial arts federation olarak onaylar. Aynı yıl Korenin Yeni Devlet Başkanı Lee Myung Bak tarafından Don Oh Choi Devlet nişanı ile ödüllendirilir.Taekwondo’ya yeterince doymuş ve artık salonlara öğrenci bulmakta zorlanan Dünyadaki ünlü hocalar çok kısa sürede Hapkido’da ve Don Oh Choinin yanında yerlerini almışlardır.

 
 
Türkiyede Hapkido
2002 yılında  Yanına Tercüman ve Rehber olarak Seyfullah kim Do Man’ı da alarak Güney Kore‘ye giden Kınataş Korede yaptığı araştırmalar sonucu,Taekwondoya yakınlığıyla bilinen Hem Hapkidocuların Hem Taekwondocuların saygı duyduğu Kore Spor Üniversitesi Taekwondo, Hapkido ve Judo Ana bilimdalı profesörü Don Oh Choi ve Onun diğer Hapkido federasyonlarına altarnatif olarak kurduğu bütün Hapkido sitillerini bir araya toplayan WHMAF ye üye olur ve bu federasyonda çalışmalarına başlar.Sık sık Koreye gidip Kendini yetiştiren Kınataş 2004 yılında yanında Azmi Niğdelioğlu, Davut Şengül, Mustafa Elmalı, Ramazan Akkoca, Selman Başar Türkay, Emel Özhekim ve Halil İbrahim Perk i Koreye götürür ve WHMAF den kursa katılıp Antrenörlük belgelerini almalarını sağlar. Kınataş 2004 yılında Whmaf yönetim kurulu üyeliğine seçilir.Avrupa ve Türk devletlerinden sorumlu göreve getirilir. Aynı Yıl Ekrem Gün, Hakan Bozçiçek, Ramazan Akkoca (2.Kez) ve Bilge Yılmaz’ ı Koreye götürür Antrenörlük belgelerini almalarını Ve 10. Dünya Taekwondo  Hanmadang Musabakalarına girmelerini sağlar. 2004 yılı sonunda WTF den (World Taekwondo federation) dan Üstün Hizmet Belgesi ödülü alır. 2004 yılı sonu Aras Şentürkle Whmaf nin Kazakistanda organize ettiği Hapkido ve Taekwondo Antrenör kursunu gerçekleştirmek ve Kazakistan Temsilcisini atamak üzere Kazakistana gider.

2005 yılında ise Levent Seyhan ve İbrahim Doğan la Hapkido kursları ve 5.Uluslararası Kore Açık Taekwondo turnuvasına katılırlar.Levent Seyhan Ve İbrahim Doğan sikletlerinde Bronz madalya kazandılar.

2005 yılında Şükrü Kınataş WHMAF de As Başkanlık görevine getirilirken, Muzaffer Ilıcak Halkla ilişkiler komitesi, Levent Seyhan Finans komitesi üyeliği, Levent Eyüboğlu uluslar arası ilişkiler komitesi üyeliği ve Yaşar Yeşilköy teknik kurul üyeliğine  seçilmişlerdir. Whmaf  idari konularda Koreden Sonra en çok idarecisi bulunan ikinci ülke Türkiye olmuştur. Halen Bu görevler devam etmektedir. Bu bir Ekip başarısıdır. 2002 yılında Kınataş tan sonra Koreye giden 2. Hapkidocumuz Yaşar Yeşilköy ve eşi Yasemin Yeşilköydür. Yaşar Yeşilköy, Kore dönüşü  Bir çok Türk antrenöre Hapkido semineri vermiş, eğitimini verdiği bu kişilere başkanın onayıyla belge almıştır.

2004 yılında Şükrü Kınataş Hapkido Birliği Derneğini kurmuş daha sonra ise Hapkido Antrenörleri Derneği, Hapkido Hakemler Derneği, Üniversiteli Hapkidocular Derneği ve Hapkidocu Bayanlar Derneğini kurdurarak Hapkido Federasyonunun alt derneklerinin oluşumunu sağlamıştır.

2005 yılı eylül ayında Hapkido Birliği Derneği, Dünya Hapkido Federasyou ile ortaklaşa Türkiyede ilk defa Uluslar arası antrenör ve Hakem Semineri Organize etmiş ve Güney Koreden WHMAF Başkanı Prof.Dr Don Oh Choi, İnsan kaynakları ve bilgi işlem müdürü Young Jun Choi antrenörler Kim Sang Hoon ve Hong Hyun Woo yu Türkiyeye getirip Özel Yaşar Cimili Kolejinde seminer verdirmiştir.

Daha sonra Şükrü Kınataş Koreye giderek Özel bir Antlaşmayla Kim Sang Hoonu Türk Antrenörleri yetiştirmek üzere, Tüm Masrafını kendi cebinden karşılayarak Türkiyeye getirmiş tir. 3 ay sonra Antlaşma bitince Şükrü Kınataş Kim Sang Hoonu Kore ye geri göndermiştir. Kim sang Hoon türkiyeye tekrar gelmek istemiş Başkan Kınataş Kimsang Hoona hiçbir ödeme yapmayacağını bildirmiş, bu ve benzeri konularda ilerde problem oluşmasın diye Türkiye Hapkido federasyonu olarak Dünya Hapkido Federasyonu ile bir sözleşme imzalamıştır.(Word Hapkido Martial arts Federation) bu sözleşme gereği Hiçbir Koreli iki Fedeasyondan habersiz Türkieye gelip Salon açamayacak ve Hiçbir Hapkido faaliyetinde bulunamayacaktır.

2006 yılı Mart ayında Türkiye Hapkido Federasyonu ilk olağan genel kurulunu gerçekleştirmiş ve 2006 Kasım ayında 2.ULUSLARARASI İSTANBUL HAPKİDO ANTRENÖRLÜK VE HAKEMLİK SEMİNERİNİ başarıyla organize etmiş Bu organizasyona Türkiyenin yanı sıra Yunanistan ve İran Federasyon diğer bir çok ülke temsilci düzeyinde katılmıştır.

jigolo siteleri adana escort perabet venusbet giris casinoslot bahisnow casinoslotcanlicasino15.com bahisnow giriÅŸ casinoslot meritking baÄŸcılar korsan taksi grandbetting vdcasino sekabet favorisen Jupwin New Online Casino 2022 with No Deposit Bonus tumbet bahis sitesi Süperbahis Giriş Best Curacao Online Casino - No KYC Casino Lordcasino Onwin Elitbahis Sahabet Casibom Bahis Aresbet Redwin casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow book of ra Slotbar Musclebet Holiganbet aspercasino freebet veren siteler Favorisen Güncel Casino Siteleri Güncel Adresleri avrupa bahis siteleri kolay bahis siteleri kolay para yatırılan bahis siteleri bahis siteleri para yatırma bahis siteleri yeni adresi bahis siteleri yeni adresi 2022 canlı iddaa siteleri no deposit bonus bitcoin bahis siteleri Best Online Casinos 2022 No Deposit Casino Bonus ecopayz casino casinos without verification free casino bonuses Spassino best 10 casinos online casino bonus ohne einzahlung Online Casinos und Spielotheken Online Casinos online spielothek Online Sportwetten Novoline Spielotheken Beste Online Casinos für Deutschland, online casino spielotheken Beste Online Casinos Book Of Ra Fixed Book Of Ra Xpand Book Of Ra Two Symbols Book of Ra 6 Mejores Casinos Online España 2022 Mejores Casas de Apuestas, bono sin depósito espana. Ruleta en vivo Casino Förslag, svenska online casino Топ рейтинг - Самые лучшие бонусы игрокам от букмекера и казино Betrouwbare online casino - Dutch Casino tombalaoyna aviatorbahis aviatorbahisoyunu aviatoroyunu sweetbonanzademo sweetbonanzaoyunu tombalabingo tombalakartlari rulet forum sitesi honey honey honey pandas fortune madame destiny buffaloking Gates Of Olympus Dog House marsbahis vdcasino cratosslot Wolf Gold cashbonanza fruit party casinoslot kavbet kavbet pragmatic play pragmatic wild wild riches bigger bass bonanza betovis Aviator Sweet Bonanza sweet bonanza simsek rulet aviator big bass bonanza meritking okey oyna betgaranti bahisnow tv dellabet maksibet pusulabet metroslot turkbet betturkey nisanbet enobahis jupwin aresbet bahisbudur lordcasino bahistek etrabet reynbet fashionbet betpuan afroditbet bizimbahis betmarlo musclebet casibom boxbahis ganobet hiperwin casinolevant albibet Bahisnow bettingpro.in netxcasino netxcasino hipodrombet hipodrombet betizm betizm slotcasino şimdibahis simdibahis julibet julibet betbey betbey Casinoslot kralbet bodrum escort casinoslot lordcasino jupwin elitbahis zingabet